Jak zacząć ćwiczenia z drążkiem do podciągania?

Podciąganie na drążku- rodzaje ćwiczeń 

Drążke jest jednym z najbardziej rozwojowych przyrządów do ćwiczeń, ćwiczenia z wykorzystaniem tego urządzenia angażują sporą ilość naszych mięśni. Drążek do podciągania pomoże nam wyrzeźbić mięśnie pleców, doprowadzi do wzmocnienak mięśni ramion, uwydatni mięśnie klatki piersiowej. Nawet możemy z jego pomocą wyrzeźbić mięśnie brzucha i pośladków. Efekt ciężkich ćwiczeń powinien być zadowalający, ćwicząc regularnie ma drążku otrzymamy wysportowaną sylwetkę wyprostujemy naszą postawę, trudno też nie wspomnieć o podstawowej zalecie- wzmocnienie naszej siły i tężyzny fizycznej. Zakup drążka do ćwiczeń to tak naprawdę skromny prezent dla naszego ciała, dla nas samych, pod warunkiem że będzie regularnie wykorzystywany.

Gdy zaczynamy naszą przygodę z drążkiem do podciągania to warto przestudiować techniki kilku podstawowych ćwiczeń, zaliczymy do nich:

  • Luźny zwis,
  • Wsparcie gumami,
  • Podciąganie negatywne,
  • Podciąganie australijskie.

Luźny zwis

Bardzo proste, a zarazem potrzebne ćwiczenie, zwłaszcza w repertuarze osób które mają pierwszy raz styczności z drążkiem. Luźny zwis pomaga nam utrzymać prawidłową sylwetkę, a nawet prowadzi do powstania właściwych nawyków podczas wykonywania trudniejszych ćwiczeń. Ściągnięte łopatki wypięta klatka piersiowa, to podstawa przy ćwiczeniach na drążkach.

Wsparcie się gumami 

Gumy, to dobry pomysł dla początkujących. Taśmy power band pomagają udźwignąć  własny ciężar zaczynającym swą przygodę z drążkiem do podciągania. Gumy ułatwiają nam bowiem dźwignąć własny ciężar w pierwszej, krytycznej fazie ćwiczeń.

podciąganie negatywne

Ciekawe ćwiczenie, w którym to agresywnie, wyskakujemy na drążek i przy prawidłowym chwycie pozwalamy grawitacji działać. Siłą mięśni jedynie regulujemy tempo opadania, im ono wolniejsze tym sprawniej wykonujemy to  ćwiczenie.

podciąganie australijskie

W tej pozycji panujemy nad sylwetką, musi być niemal pozioma, pięty dotykają naszego podłoża, jest to ułatwione ćwiczenie względem klasycznego podciągania- wersja idealna dla początkujących. Warto od niej zacząć.

Jaki Drążek do podciągania (trening) wybrać?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, ważne jest, aby spełniał swoją podstawową funkcję. Dodatkowo powinien być praktyczny, nie powinien się rzucać w oczy, a przede wszystkim powinien być wygodny dla użytkownika. Ciekawą i praktyczną opcją jest drążek rozporowy, montowany na futrynie. Taki drążek jest ultra łatwy w montażu, nie ingeruje w futrynę, wystarczy tylko wolna futryna. Jest to też również najtańsza opcja.